Senior Taxe

Locație:

Braşov, RO, 507055

ID Cerere de personal:  26145

Schaeffler este o companie multinationala, dinamica, ce pune accent pe tehnologie, succesul sau fiind rezultatul spiritului antreprenorial si al traditiei indelungate de proprietate privata a capitalului societatii. Va suna interesant? Ca partener al tuturor marilor producatori de automobile, precum si ca jucator cheie in sectoarele aerospatial si industrial, Schaeffler va ofera numeroase oportunitati de dezvoltare.

Responsabilitatile dumneavoastra cheie

TVA/ Impozit pe profit / Impozit pe veniturile nerezidentilor / Taxe Locale/ Raportari

  • Intocmeste lunar jurnalele de cumparari si vanzari pentru Schaefller Romania inregistrata in scopuri de TVA in Romania sau in alte state din UE si completeaza decontul de TVA (D300) ;
  • Verificarea periodica a corespondentei intre declaratiile vamale de import si sumele declarate in contabilitate ;
  • Intocmeste lunar declaratia informativa privind livrarile/prestarile de servicii si achizitiile efectuate pe teritoriul national (D394) pentru Schaeffler Romania pe baza jurnalelor de cumparari si vanzari;
  • Intocmeste lunar declaratia recapitulativa privind livrarile/prestarile de servicii si achizitiile intracomunitare (D390);
  • Participa la intocmirea oricarei declaratii obligatorii in conformitate cu legislatia in vigoare ;
  • Se asigura de respectarea tuturor termenelor legale de depunere ale declaratiilor, urmand si eventuale teluri legate de termene;
  • Participa la calculul trimestrial al impozitului pe profit, actualizand de cate ori este nevoie tratamentul fiscal;
  • Intocmeste diverse analize necesare intocmirii cu acuratete a declaratiilor fiscale;
  • Analizeaza si actualizeaza calculul lunar al impozitelor si taxele locale (conform esalonarii existente) si transmite spre inregistrare in cheltuiala responsabilului din contabilitate;
  • Intocmeste lunar jurnalele de cumparari si vanzari pentru alte firme din grupul Schaeffler inregistrate in scopuri de TVA in Romania, pe baza fisierelor primite de la departamentul de taxe din Germania, completeaza declaratiile fiscale de TVA in Romania si le depune;
  • Analizeaza posibilitatea recuperarii TVA-ului din diverse state membre si asigura suport la intocmirea declaratiilor in acest scop (D318);
  • Actualizeaza diverse registre obligatorii (Registrul jurnal; Registru inventar; Registru de evidenta fiscala,etc);
  • Este responsabil de procesul societatii legat de impozitul pe veniturile nerezidentilor, intocmeste D100 privind obligatiile de plata la Bugetul de Stat;
  • Intocmeste D100 privind obligatiile de plata la Bugetul de Stat;
  • Trimite lunar obligatiile de plata catre Trezorerie si monitorizeaza platile efective;

Calificarile dumneavoastra

  • Studii superioare
  • Experienta in domeniu de min. 5 ani
  • Pachet Office: nivel avansat
  • Engleza: nivel avansat
  • Cunoasterea ERP System (SAP) constituie avantaj

Fiind o companie globală, cu angajați în întreaga lume, pentru noi este important să ne respectăm reciproc, să prețuim toate ideile și perspectivele. Apreciind diferențele dintre noi, inspirăm creativitatea și stimulăm inovația. În acest fel, generăm valoare sustenabilă pentru toate părțile interesate și pentru societate în ansamblul ei. Împreună, stabilim direcția în care se mișcă lumea.

Construim viitorul bazandu-ne pe inovatie, asteptandu-va cu proiecte atractive si oportunitati de dezvoltare remarcabile. Asteptam cu interes aplicatia dumneavoastra!

www.schaeffler.com/careers

Datele dvs. de contact

Schaeffler Romania S.R.L.

ADRIANA-MIHAELA ALBU

+40268504694

Cuvinte cheie: Experimentat; Profesionist; Norma intreaga; Perioada nedeterminata; Financiar;